Vajinismus Merkezi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus yaşayan kişilerin genellikle başvurdukları ilk hekim kadın doğum uzmanıdır. Hala ilk cinsel ilişkinin yaşanamamış olması ve bekaretle ilgili anatomik bir problem olabileceği düşüncesiyle doktora başvurduğu halde hastanın jinekolojik muayene masasında korkuları sebebiyle tam olarak rahatlatılamaması gerçekten anatomik bir problemin olup olmadığını değerlendirmeyi zorlaştırır. Ayrıca başvurulan hekimin vajinismus tanı ve tedavisiyle ilgili bilgi yetersizliği ve ilk geceye dair korkuları azaltmak adına herşeyin normal olduğunu, korkacak bir şey olmadığını söylemesi de hastanın yanlış yönlendirilmesine sebep olabilir, tedaviyi geciktirir, çiftin çaresizliğini ve tartışmalarını arttırır.

Vajinismus problemi çiftin ortak sorunudur ve birlikte yönetilmelidir. Çiftler vajinismusun ne olduğu, neden ortaya çıktığı ve nasıl tedavi edileceği konusunda ayrıntılarıyla bilgilendirilmeli ve bu süreçte birlikte sorumluluk almaları gerekeceği konuşulmalıdır.

Vajinismusu olan kişi tedavi için başvurduğunda doktorunu sihirli bir değnek olarak görür. Yani doktoru birkaç sihirli dokunuş veya sözcükle cinsel ilişkiye girememe problemini düzeltecektir. Oysaki sihirli değnek doktorunun ellerinde veya sözlerinde değil kişinin kendi bedenini-zihnini ve bilinçaltını kolayca yönetebilme gücünü elde edebilmesindedir. Bu nedenle öncelikle çaresizlikle değil kararlılıkla doktoruna başvurmalıdır ve tedavi olmayı kesinlikle istemelidir. Tüm dünyada milyarlarca kadının kolaylıkla yapabildiği cinsel ilişki eylemini nasıl gerçekleştireceği konusunda doktorundan yardım almayı kesinlikle istemelidir.

Vajinismus psikosomatik bir hastalıktır. Yani bilinçaltına yerleşmiş yanlış düşünceler, ilk geceye dair korkular, kızlık zarı ve vajinaya penis girmesiyle ilgili acı-ağrı duyacağı endişesi, eşiyle cinsel ilişki deneyimlerinde yaşanan hayal kırıklıkları ve acılı deneyimler psikolojik olarak özellikle vajina kaslarının istem dışı kasılmasına, zihin tarafından yönetilmemesine, gevşeyememesine sebep olur. Bu nedenle kızlık zarının alınması, açılması, vajinanın genişletilmesi veya belden aşağısının uyuşturulması gibi müdehaleler sorunu çözmeye yetmez. Bilinçaltında yapısal değişiklik yapılmadığı taktirde olay her seferinde tekrarlanır.

Vajinismus tedavisinde “ bilişsel yapılandırma” ve “sistematik duyarsızlaştırma” dediğimiz tekniklerle bilinçaltı-beden ve zihin birlikteliği cinselliğe dair uyumlu hale getirilir. Hastanın doğru bildiği yanlışlar, vajinaya ve kızlık zarına dair beklentileri ve vajina-penis ilişkisine dair korkulu düşünceleri birbirini tamamlayan pek çok egzersizlerle doğrularıyla değiştirilip yeniden formatlanır. Hastanın vajina içinde ve bedeninde kasılan kasları üzerinde kontrol sağlayabilmesini içeren nefes egzersizleri, derin kas gevşetme egzersizleri, imajinasyon ve yüzleştirme egzersizleri ile aşama aşama cinsel ilişkiye hazırlanır. Kişisel otonomi, kendine güven ve cesaret kazandıracak bir dizi egzersizle hasta beyinsel ve bedensel olarak tedavi süreci sonunda cinsel ilişkiye hazır hale gelir. Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır ve diğer cinsel işlev bozuklukları arasında sonucu en yüz güldürücü olandır. Ancak doğru yönlendirilemeyen, konu hakkında yeterliliği olmayan, tecrübesiz kişiler tarafından uygulanan yetersiz ve başarısız tedaviler sonucunda para ve zaman kaybına neden olabileceği gibi hastanın tedaviye olan inancı da giderek azalır, çiftlerin ilişkisi gün geçtikçe daha da
kötüleşebilir.

Vajinismus tedavisine başlamadan önce çiftlere vajina yapısı, vajina kaslarının yerleşimi, vajina kaslarının kasılma fizyolojisi, kızlık zarı bilgisi, vajinismusun tam olarak ne olduğu, neden görüldüğü ve vajinismus tedavisinin nasıl planlanacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilir.

Çiftler tedavinin ne kadar süreceği, seanslar sonrasındaki günlük gelişimlerinin nasıl olacağı, başarıya ulaşabilmek için hem doktorunun hem eşinin hem de kendisinin aktif çabasının gerekli olduğu ve deneme süreçlerinde karşılaşabileceği olumsuzluklar konusunda iyice aydınlatılır. Hastaya cinsel ilişki denemelerinde otokontrol verilmesi yani cinsel ilişkiyi yönetebilme gücü tanınması ve eşinin de bu esnada desteği, öğreneceği olumlamalar ve telkinler tedavide oldukça etkili olmaktadır. Vajinismus tedavisinde amaç, hastanın bilinçaltı korkularını temizleyip cinselliğe ve cinsel ilişkiye olan düşüncelerini normalleştirmek, vajinal girişteki istem dışı kasılmaları engelleyip vajina kaslarını yönetebilme ve gevşetebilme yeteneğini kazandırmak ve penis-vajina birlikteliğini kolayca gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Vajinismus tedavisinde uygulanan seanslarda pek çok egzersiz yapılır. Sistematik duyarsızlaştırma, Nefes egzersizleri, pelvik taban kasları ve bedene yönelik derin gevşeme egzersizleri, hayal etme ve yüzleştirme egzersizleri gibi birbiriyle kombine edilmiş pek çok egzersizle vajina girişindeki kasların istemsiz kasılmaları kontrol edilmeye başlar, bilinçaltı sakinleşir, zihin tüm bedeni ve kasları yönetebilme gücü kazanır, bilinçaltına yerleşmiş tabular, şartlanmış otonom hareketler temizlenir ve yeni olumlu düşünceler ve sahnelerle değiştirilir. Yani penis vajina birlikteliğini içeren cinsel ilişki adım adım önce zihinde, sonra yatakta gerçekleştirilir. Çünkü aslında sorunlu olan vajina değil gerçekdışı korkularla bedeni yöneten bilinçaltıdır.

Vajinismusta Hatalı ve Yanlış Tedaviler Nelerdir?

• Hymenektomi (kızlık zarını kesme), kızlık zarını tamamen alma, çıkarma veya Vajinayı genişletme
ameliyatları
• Genel anestezi altında cinsel birleşme
• Belden aşağısını uyuşturma
• Vajinaya uygulanan lokal uyuşturucu iğneler
• Muayenehanede Gerdek

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir