Vajinismus Merkezi

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus cinsel ilişki eyleminde ortaya çıkar. Yani kişi aslında son ana kadar cinsel ilişkiye girmeye beyinsel olarak hazırdır veya kendini hazırlayabilir. Ancak eşi yanına yaklaştığında veya eşinin cinsel organını hissettiği anda canının acıyacağı duygusu ile vajina kaslarını istemsiz olarak kasar. Gerçekten de istemsiz olarak kasılan vajina girişindeki kaslar (vajinanın tüm uzunluğunun 1/3’ü) vajina içine penisin girmesini fizyolojik olarak engeller ve vajina adeta etten bir duvar olur. Yaşanan bu olayda vajina girişinde hissedilen tahriş ve baskı neticesi kişinin canının yanmasına, cesaretin kaybedilmesine ve denemenin sonlandırılmasına neden olur.

Vajinismuslu hastalar cinsel organlarında penisin baskısıyla duydukları hissi “orada duvar var”, “penis sanki bir duvara çarpıyor” veya “benim vajina girişim yok” diyerek tarif ederler.  Hissettikleri duygu ağrı, yırtılma, delinme, parçalanma, yanma ve sızlama şeklindedir. Her cinsel deneyimde yaşanan bu duygu sonucu maalesef  vajinismuslu hanımlar için cinsel ilişki ağrılı, acılı ve imkansız bir olay olarak çağrışım yapar.

CİSED  Vajinismus Sınıflaması:

  • Evre 1ve 2 (Cinsel yakınlaşmada pelvis taban kaslarında istemsiz kasılmalar olur ancak bu kasılma cinsel etkinlik sona erdirildiğinde veya hasta sakinleşince hemen geçer. Geçmişte yaşanmış cinsel travma yoktur)

Evre 1: Jinekolojik muayene esnasında rahattır. Doktor parmaklarını vajina içerisine sokabilir.

Evre 2: Jinekolojik muayene esnasında rahat değildir. Doktor vajina girişine dokunabilir ancak vajina içinesokamaz.

  • Evre 3 (Cinsel yakınlaşmada pelvis taban kaslarında istemsiz kasılmalar vardır ancak bu kasılma cinsel etkinlik sona erdirildiğinde veya hasta sakinleşince hemen geçmez)

Jinekolojik muayene esnasında rahat değildir, muayene esnasında herhangi bir dokunma ile kasılmalar başlar. Doktor parmağıyla vajina girişine dokunamaz. Kasılmalar sadece pelvis taban kaslarıyla sınırlıdır, tüm vücutta görülmez.

  • Evre 4 (Cinsel yakınlaşmada pelvis taban kaslarında yoğun istemsiz kasılmalar vardır, kalçada ve bacaklarda kapanma hareketi ve geri çekilme görülür. Kasılmalar cinsel etkinlik sona erdirildiğinde veya hasta sakinleşse de bir süre daha devam eder)

Jinekolojik muayene esnasında rahat değildir, muayene esnasında herhangi bir dokunma ile kasılmalar başlar, pelvis taban kasları, bacaklar ve kalçalar da olaya dahil olur.

  • Evre 5 (Cinsel yakınlaşmada pelvis taban kaslarında yoğun istemsiz kasılmalar vardır, kalçada ve bacaklarda kapanma hareketi ve geri çekilme vardır. Bu kasılma cinsel etkinlik sona erdirildiğinde veya hasta sakinleşse de bir süre daha devam eder) Jinekolojik muayene olamaz, hasta jinekolojik masaya oturmayı ve muayene olmayı kesin olarak reddeder.

 

Durumsal Vajinismus: Hasta partneriyle olan başka problemleri nedeniyle istemli olarak ağrı, yanma, acı ve kanama olacağından korkarak cinsel birleşme esnasında kendini kasar ve cinsel ilişkiye müsaade etmez. Tampon veya spekulum gibi belirli giriş tiplerine izin verir, ancak cinsel ilişkinin başlaması durumunda paniklerler.

  • Primer Vajinismus: İlk cinsel deneyimde ortaya çıkar. Kişi hayatında hiçbir başarılı cinsel birleşme yaşamamıştır.
  • Sekonder Vajinismus: Daha önce acılı veya acısız, keyifli veya keyifsiz bir cinsel birleşme yaşantısı olmuş ve sonrasında vajinismus gelişen kadınlarda görülen bu durum büyük ihtimalle psikolojik bir travma veya ameliyat sonrasıdır; zorlu doğumlara bağlı genital bölgede yırtıklar, düşük, kürtaj, ağrılı veya acılı jinekolojik muayeneler ve ağır enfeksiyonlar sonrasında görülen nadir bir durumdur.

Disparoni ise genel bir tanımdır, her türlü ağrılı cinsel ilişki için kullanılır. Vajinal doğum sonrası oluşan skar dokusu, menopozda azalan östrojen sonucu vajinal kuruluk, enfeksiyonlara bağlı  vajinit..vs disparoni nedeni olabilir. Vajinismus ve disparoni birbirini tetikleyebilir. Disparoni ve vajinismus teorikte birbirinden ayırt edilmesine rağmen, pratikte ayrım yapmak zor olabilir. Yüzeysel disparoninin en öne çıkan nedeni, yetersiz cinsel uyarılma ve kayganlıkla beraber vajina girişinin kasılmasıdır.

VULVAR VESTİBULİT : Cinsel ilişki eyleminde vajina içine giriş çabaları süresince kadınlar çok büyük ağrıdan şikayet ederler.  Tanıda ucu pamuklu bir çubukla nazik şekilde dokunulur. Bu hastaların tedavisinde antidepresan ilaçlar, ilgili bölgenin cerrahi eksizyonu, cinsel terapi ve vajinal dilatasyon egzersizlerine yapılabilir.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir