Vajinismus Merkezi

Vajinismus Konusunda Bilinmesi Gereken 5 Şey

Evlenmiş olduğunuz halde bir türlü neden cinsel ilişkiye giremediğiniz hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir, evli olup gerçek bir cinsel ilişki yaşayamadığınız bu süreçte hem eşinizi hem kendinizi yıpratırken bu problemin kendiliğinden geçiverecek basit bir korku olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ne var ki cinsel ilişki esnasında kendinizi sakinleştirmek için yapacağınız her türlü hazırlığa ya da eşinizin ısrarlarına rağmen yine de son anda kendinizi çekiyor, bacaklarınızı kapatıyor ve devam etmemek için kaçıyorsunuz.  Etrafınızda yüzlerce evli ve çocuklu aileler varken onların bu işi nasıl kolayca yapabildiği hakkında hala kafa yoruyorsunuz.  Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Sizin gibi evli olduğu halde cinsel ilişkiye girememiş  pek çok çift var. Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de her 10 evli çiftten biri bu problemi yaşıyor ve tedavi için bir merkeze başvuruyor.  Ancak cinsel ilişkiye girememe konusunda bilgisiz ve tedaviye başvurmayan pek çok kişi olduğunu da düşünürsek bu sayı belki çok daha fazla olabilir.

Cinsel ilişki esnasında vajina ve pelvik taban kaslarının istem dişı kasılması ve penisin vajina içine girememesi durumuna “vajinismus” denir . Genellikle vajina ve pelvik kasların kasılmasına bacaklar ve kalçalar da eşlik eder, şiddetli durumlarda beraberinde  tüm vücut kasılır ve cinsel ilişkiye girmek imkansız hale gelir. Bu durumun altında yatan sebepler ilk cinsel ilişki hakkındaki gerçek dışı düşünceler, kızlık zarını kaybetme, yırtılması, parçalanması, kanaması, birleşip ayrılamama, hatta hastanelik olma korkusu olabildiği gibi ilk cinsel eylem denemelerinde yaşanan başarısız sahneler de olabilir.

Vajinimus bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir.

Vajinismus hakkında farkındalığınızı arttırmak olaya doğru yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

1. Vajinismus problemi yaşayan pek çok çift bu konuyu arkadaşlarıyla veya ailesiyle bile paylaşmaz

Senelerdir evli olduğu halde hala gerçek bir penis-vajina birlikteliği olmamış, halen bakire olan pek çok kişi var. Ve ne yazık ki eşini mahcup etmemek için ya da aileleri duyduğu taktirde evliliğini olumsuz etkileyeceğini düşündüklerinden dolayı bunu sır olarak saklamaktadır. Üstelik etrafındaki en yakın kişiler kendilerinden bebek haberi beklerken onlar daha ilk hamleyi bile henüz gerçekleştirememiş olmanın üzüntüsü içindedirler.

2. Çoğu kişi vajinismusun çözümü olmadığını düşünür.

Pek çok başarısız cinsel ilişki eyleminden sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşayan bu çiftler sorunu sadece kendilerinin yaşadığını; bölgede acı, yanma ve ağrı hissettiren  etten bir duvar olduğunu ve bu duvarın içinden erkek cinsel organının geçmesinin imkansız olduğunu düşünür. Vajinismus yaşayan her kadın için olayın çözümü imkansız gibidir, önlerinde aşılması gereken koskoca bir dağ vardır ve bu dağı aşarken yaşayacağı süreçler onu korkutur. Pek çok çift zamana bırakmayı, belki kendiliğinden çözülebileceğini düşünüp aldanır. Pek çok çift de yanlış merkezlerde tecrübeli olmayan kişilerin elinde hem parasal, hem manevi anlamda, hem de zaman kaybına uğrayıp bir süre sonra vazgeçer.

Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tecrübeli kişiler tarafından uygulanan doğru tedavi yöntemi ile çok kısa zamanda çözümlenebilir. Vajinismus tedavisinde narkoz  veya hipnoza ihtiyaç yoktur, dünya üzerindeki tüm kadınlar gibi bilinci açık, rahat, ağrısız, korkusuz, vücudunuzu kendi isteğinizle yöneterek eşinizle birlikte olacaksınız.

3. Vajinismus her yaşta gelişebilir.

Vajinismus problemi yani cinsel ilişkiye girememekten  ötürü tedavi için başvuran kişilerin %18’ini 25 yaş altı genç kızlar oluşturmaktadır, çoğu henüz yeni evlidir ve evliliğinin ilk günlerinden itibaren yaşadığı bu kabusun daha fazla ilerlemeden  en kısa zamanda çözümü için başvurur.   %53’ü 26-35 yaş arasındadır ve bir kısmı o zamana kadar beklemeyi, bir kısmı kendi yöntemleriyle çözümlemeyi, bir kısmı da zaman kaybetmeden doğru şekilde tedavi olmayı tercih etmiştir. Vajinismus hastalarının  %20’sini ise 35-50 yaş grubu oluşturur. Bu grubun çoğunluğu yıllarca bu sırrı saklamış, tedavi olmayı istememiş ya da yanlış tedavilerle  bir türlü sonuç alamayıp hayal kırıklığı yaşayıp vazgeçmişlerdir. Onlarca yıldır evli olup yeniden son bir kez daha çözüm arayışına girmişlerdir.

4. Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus olarak 2 sınıfa ayrılır

Primer (Birincil) Vajinismus, henüz daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemiştir.  Jinekolojik muayene olamaz, vajina içine tampon koyamaz. Pelvik taban kasları istemsiz kasılmaktadır.

Sekonder (İkincil) Vajinismus  genellikle öncesinde normal bir cinsel hayatı vardır, ancak doğum, tecavüz, travmatik bir olay, jinekolojik muayene , tıbbi bir durum veya menopoz sebebiyle gelişebilir.

5. Vajinismus şiddetine göre belirtiler farklılık gösterebilir

Semptomlar kişiden kişiye değişebilir, örneğin: bazıları cinsel ilişki esnasında bacaklarını kolayca açabilir, popo kasları sakin ve sabittir, ancak  istem dışı gelişen vajina kasılmaları nedeniyle penis vajina  içine giremez.  Bazıları ise daha yatak odasında eşi kendisinden cinsel ilişki talep ettiği anda korku ve panikle bacaklarını kapatır, kalça kaslarını sıkar, tüm bedeni gerilir ve cinsel ilişkiden kaçar.

Vajinismus ile yaşamak ruhsal sağlığınızı, eşinizle ilişkinizi ve evlilik hayatınızı  olumsuz etkileyebilir. Yalnız değilsiniz, sizin gibi vajinismus hastalığından müzdarip binlerce kişi var. Utanmak, çekinmek, sessiz kalmak, zamana bırakmak ve ertelemek çözüm değildir. Doğru adımı atmanız, vajinismus konusunda uzman, doğru-güvenilir ve tecrübeli bir hekimden yardım almanız sorunu hızlıca ve hatta hayal edemeyeceğiniz kadar  kolayca çözümlemenizi sağlayacaktır. Sonrasında siz de herkes gibi sağlıklı ve mutlu cinsel hayatınıza başlayıp  eşinizle birlikteliğinizi daha da güçlendireceksiniz.

 

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir