Vajinismus Merkezi

Vajinismus Problemi Erkekleri Nasıl Etkiliyor?

Vajinismus problemi çiftler arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Vajinismus doğru tedavi edilmediği sürece, eşler arasında yaşanan her cinsel ilişki denemesi  vajinismus hastalığının şiddetini arttırabilir. Üstelik haftalar, aylar ve yıllar geçtikçe hayal kırıklıkları ve çaresizlik artar, cinsel ilişkiyi talep etme isteği azalır ve cinselliğe karşı soğuma başlar.

Vajinismus problemi yaşayan çiftlerde erkek eşine nasıl davranacağı konusunda çaresizdir. Genel olarak eşini beklemeyi  tercih eder ve eşinin istediği bir günde ve zamanda bunun kendiliğinden gerçekleşeceğini düşünür. Oysa ki vajinismus problemi yaşayan hanımlar için böyle bir zaman yoktur. Her yatak odası deneyiminden önce kadın zihninde kendisini hazırladığı ve cinsel ilişki eylemini  o gece gerçekleştirebileceğini düşündüğü halde tam cinsel ilişki esnasında bilinç altındaki korkular harekete geçer ve cinsel ilişkiye girmekten kaçar.  Ve erkek yine reddedilmiş olmanın verdiği kırgınlık ve tam olarak tatmin edilememiş cinsel isteklerinin yarattığı öfkeyle eşine karşı cinsel anlamda uzaklaşır

Vajinismus probleminde erkeklerin yaşadıkları duygular:

Reddedilme – “Eşimle cinsel ilişkiyi her talep ettiğimde reddedilmekten çok yoruldum. Onun beni cinsel anlamda arzulamadığını düşünüyorum. Beni istemiyor, beni engelliyor, bana cinsel anlamda çekim duymuyor. Bütün bunlar bana kendimi değersiz hissettiriyor. ”

Empati – “Onu anlıyorum, her ilişki denememizde canı yanıyor ve acı çektiğini görüyorum. Beni incitmek istemiyor ve çaba gösterdiğini biliyorum. Ama onun bu sorunu ilişkimizi olumsuz etkiliyor, onun için gerçekten üzülüyorum ama ne yapacağımı bilemiyorum. ”

Suçluluk – “Eşimi cinsel anlamda arzuluyorum ama ona acı vermek bana kendimi suçlu hissettiriyor. Normal bir erkek olarak ihtiyaçlarım var, sevdiğim kadınla birlikte olmayı istemek bencillik mi? Buna neden olabilecek bir şey mi yaptım? Nerede yanlış yapıyorum?”

Öfke – “Sadece biraz dişini sıkacak, biraz gevşeyecek ve ben onun içine gireceğim. Ama beni her defasında engelliyor. Dünyadaki her kadın bunu kolayca yaparken biz neden yapamıyoruz? Beni itiyor, sinirleniyorum, onun hatası değil ama çok kızgınım”

Hayal kırıklığı – “Onun korkularını anlamaya çalışıyorum, onun kafasındaki bu korkuları  çözümleyeceği ve birlikte olacağımız günü sabırla bekliyorum. Ama ya ben? Benimde duygularım var! Birbirini seven insanların cinsel ilişkiye girmesi son derece doğal ve kolay. Tek istediğim cinsel ihtiyaçlarımızı birlikte gidermek ve hem bedensel hem de duygusal olarak bir bütün olmak. Çok mu zor?”

Karışıklık – “Anlamıyorum! Düğün gecemiz ve balayı tatilimiz hayatımızın en güzel anları olmalıydı! Kaç aydır/yıldır evliyiz, hala birleşemedik. Muayene oldu, doktorlar anatomik olarak hiçbir şey yok diyor. Ne yapabiliriz?”

Korku – “Bu evliliği ne kadar sürdürebilirim bilmiyorum. Onu gerçekten seviyorum ama aynı yatakta kardeş gibi uyumak istemiyorum. Çocuk istiyorum. Sonsuza kadar eşimle bu şekilde doğru dürüst cinsel ilişki yaşamadan evliliğimi sürdüremem.  Böyle devam ederse geleceğimiz nasıl olacak? ”

Kaçış – “Evlilik hayatım tam bir kabus, karımı görmek bile istemiyorum. İşimle meşgul olmak veya arkadaşlarımla zaman geçirmek evden uzaklaşmamı sağlıyor. Belki böyle daha çok işe yarar, o da bu sorununu belki çözer.”

Vajinismusun tam olarak neden kaynaklandığı ve nasıl çözüleceği konusunda  aydınlanmak ve tedavi sürecinde eşlerin birbirine olan desteği ile bu hastalığın üstesinden birlikte gelmek çift bağını derinleştirip güçlendirir.

Erkekler için genel olarak vajinismusun kadının kasıtlı olarak cinsel ilişkiye girmekten  kaçındığı bir şey olmadığını anlamaları önemlidir. Vajinanın kasılmasına ve giriş yerinin sanki etten bir duvar gibi hissedilmesine neden olan vajinal ve pelvik taban kaslarının kasılması,  istem dışı  ve kontrol  edilemeyen  bilinçsiz bir reaksiyondur.

Kadın zihinsel olarak cinsel ilişkide bulunmak istemesine rağmen, vajina ve pelvik taban kaslarının kasılmasını ve spazmını tetikleyen bilinçaltı-vajina-zihin uyumsuzluğudur. Bilinçaltında kodlanmış bir çok duygusal ve fiziksel faktör vajinismus problemini tetikler.

Kadının bilinçaltında kodlanan cinsellik ve cinsel ilişki eylemi hakkındaki korkuları ve olumsuz düşüncelerinin üstesinden gelinmesi, kişinin doğru bildiği yanlışların doğrularıyla değiştirilmesi, bilinçaltının olumlu duygu ve sahnelerle yeniden kodlanması tedavinin temelini oluşturur.

Vajinismus doğru yönetilmediği ve doğru şekilde tedavi edilmediği sürece çiftler arasındaki sorunlar artmaya devam edebilir. Eşlerin yatağın kendi taraflarına çekilmesi veya hatta ayrı yataklarda uyuması halinde iletişim iyice bozulabilir.  Tanı konulduktan ve bir tedavi süreci başladıktan sonra çiftlerin yaşadığı gerilim ve stress seviyesinde genellikle bir azalma olur. Çiftlerin öncelikle doktorlarına duydukları güven ve bu sorunun çözümünde birbirlerine verecekleri destek ile duygusal olarak daha da yakınlaştıkları gözlenmiştir.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir