Vajinismus Merkezi

Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Toplumumuzda maalesef kızlık zarına verilen önem ve kızlık zarının yırtılacağı korkusu nedeniyle kişiler kendi bedenlerinde yer alan cinsel organlarını tanımamakta ve ona dokunmamayı tercih etmektedirler. Cinsel anatomi ve cinsellik konusundaki bilgisizlik bilinçaltında yanlış fikirlerin gelişmesine ve cinselliğe karşı olumsuz bir tutuma neden olur.

“benim vajinamın girişi çok küçük, penis içime nasıl girecek?”
“ilişkiye girdiğimizde ikimizde kasılıp kalırsak ve ayrılamazsak o halde bizi hastaneye götürmek
zorunda kalırlarsa?”
“kızlık zarım kanamazsa ve bakire olmadığım düşünülürse?”
“eşimin cinsel organı yanlış yerime girerse?”
“kızlık zarım patladığında çok kanarsam, her taraf kan olursa?”
“ canım çok yanacak, acıyacak, oturamayacağım, yürüyemeyeceğim”

Vajinismus diğer Müslüman arap toplumlarına nazaran Türkiye’de daha sık görülmektedir. Sebebi ise Türkiye’de kadının da söz hakkı olması, cinsel ilişki konusunda henüz hazır olmadığına dair eşinden zaman istemesi ve erkeğin eşine anlayışlı davranıp beklemesidir. Oysa ki Arap toplumlarında erkek üstündür, kadının söz hakkı yoktur, erkek eşini beklemeden , dinlemeden, korkularını göz ardı ederek şiddet ve kaba güçle ilk gece eşine sahip olmaktadır ve ne yazık ki bu kadın için büyük bir travma yaratmaktadır.

Benzer şekilde vajinismuslu hanımların pek çoğu otokontrolü yüksek kişilerdir. Yani kendi istemedikleri hiçbir şeyi yapmayan, kendi inisiatifleri dahilinde yönetmeyi tercih eden, bedenine kendi izni olmadan dokunulmasına izin vermeyen güçlü kişiliklerdir. Eşleri kendilerinden çok daha dominant karakterde olsalar bile cinsel ilişkide eşlerini ikna edip olayı ertelerler. Erkeğin de eşine olan saygısı ve sevgisi , henüz uygun zamanın gelmediğine dair inancı ilk birleşmenin aylarca hatta yıllarca ertelenmesine yol açar.

Toplumumuzdaki etik değerler nedeniyle bekaretini evleneceği erkeğe saklayan, kendi organlarını tanımayan, bekaretine bir şey olacağı korkusuyla yıllarca yaşamış ve ilk gece hakkında tüm bilgilerini arkadaş ortamlarındaki sohbetlerden edinmeye çalışan genç kızlar için en değerli hazinesini yani kızlık zarını kaybedeceği ilk gece kabusa dönmektedir. Pelvik taban kasları ve vücutta başlarda istemli, sonrasında istemsiz kasılmalar, henüz cinsel ilişkiye hazır olmama düşüncesi ve kızlık zarının yırtılıp acıyacağına dair tereddüt “vajinismus”a doğru zemin hazırlar.

Evlilik öncesi cinsel ilişkinin günah, ayıp ve yanlış olduğu düşüncesi, çocukluğunda cinsel organlarını keşfederken ebeveynleri tarafından azarlanma, cezalandırılma, dinsel ve ahlaki baskılar, İlk cinsel deneyimlerini nasıl acı içinde yaşadıklarını anlatan yakın çevre ve arkadaş faktörleri, istemeden zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle uyumsuzluk ve iletişim sorunları, cinsel taciz veya tecavüz vajinismus sebeplerini oluşturur.

Cinsel ilişkiye henüz giremediklerini ailelerin biliyor olması durumu daha da ağırlaştırabilir, çift üzerinde baskı oluşturur. Kendiliğinden düzeleceği düşüncesi maalesef pek mümkün değildir, olayın ertelenmesine ve sorunun büyüyüp ilerlemesine neden olabilir. Kişinin bunu psikosomatik bir hastalık olarak kabul etmesi ve profesyonel yardım alması gereklidir.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir