Vajinismus Merkezi

Vajinismus Nedir?

Vajinismus yani cinsel ilişkiye girememe sorunu toplumumuzda oldukça sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 10 evli çiftten biri vajinismus problemi yaşamaktadır. Vajinismus cinsel ilişki eyleminin acılı ve ağrılı olarak algılanması neticesi özellikle vajina girişinde yer alan kasların istem dışı kasılarak cinsel ilişkinin yaşanamaması, hatta imkansız hale gelmesi durumudur. Vajinismus problemi yaşayan hanımlarda görülen başlıca belirti cinsel ilişki eylemi esnasında vajina kaslarının sıkıca kasılması ve penisin vajina içine girmesine asla izin vermemesidir. Bu kasılma kimi hanımlarda sadece vajina girişinde değil tüm vücutta gelişir ve hasta bacaklarını kapatıp, kalçalarını kaldırır ve elleriyle eşini iter. Cinsel ilişki denemelerinin her seferinde yaşanan bu durum maalesef her seferinde hüsranla sonuçlanır.

Türkiye gibi Müslüman toplumlarda kızlık zarına verilen değer, ilk gece kanaması, kızlık zarının yırtılırken çok acıyacağı veya çok kanayacağı korkusu, çiftlerin cinsel ilişki esnasında kasılıp hastanelik olabileceklerine dair uydurma hikayeler, evlenen kız arkadaşlardan veya ablalardan duyulan ilk gece deneyimleri vajinismus problemine zemin hazırlar.

Vajinismus psikosomatik bir hastalıktır. Kişinin aile tarafından yetiştirilme şekli, ilk gece ve kızlık zarına verdiği değer, kızlık zarının evleneceği erkeğe saklanması fikri, cinsel anatomiye ve cinselliğe dair bilgisizliğin sebep olduğu bilinçaltına yerleşen yanlış inançlar ve tabular “psikolojik” etkilenimi yaratır. Her cinsel ilişki denemesinde tereddütle ve bilinçaltının engellemesiyle istemsiz olarak kasılan vajina, pelvik taban kasları ve beden olayın “somatik” tarafını oluşturur. Böylece vajinismus “psikosomatik” bir hastalık olarak yerleşir. Zamanla kendiliğinden düzelir düşüncesi ve hastalık olarak kabul edilmemesi ne yazık ki çiftlerin bir süre sonra cinsellikten soğumalarına, cinsel ilişkiden kaçınmalarına ve ilişkilerinin bozulmasına sebep olmaktadır

Vajinismus problemi yaşayan hastalarda cinsel ilişki her deneyimlendiğinde vajinanın giriş kısmında yer alan kaslarda (vajina boyunun girişten itibaren 1/3’ünde) istemsiz ve şiddetli kasılma olmaktadır. Her ne kadar kişi beyinsel olarak cinsel ilişkiye girmeye hazır olsa da son anda bilinçaltının yönlendirmesiyle tüm vücutta kasılma yaşanır, bacaklar kapanır, kalçalar kalkar ve eliyle eşini iterek cinsel ilişki denemesini sonlandırır. Bir nevi panik atak benzeri yaşanan bu durum psikotik ilaçlara, alkol veya kas gevşeticilere cevap vermez. Cinsel ilişki denemesi sonlandığında ise her şey normale döner.

Vajinismusta görülen bu kasılmalar genellikle cinsel ilişki denemelerinde yaşanabileceği gibi cinsel ilişkinin sadece hayal edilmesiyle bile veya görsel olarak (tv, video, medya) tetiklenebilir.

Vajinismus problemi olan hastalar eşlerine karşı mahcup, eksik, yetersiz hissedip suçluluk duyarlar. Erkekler ise yaşadıkları reddedilme, beğenilmeme, arzu edilmeme duygusuyla kırgınlık yaşayabilir veya öfke, ereksiyon güçlüğü ve bekaret konusunda şüphe duyabilirler.

Birçok çift bir süre sonra uzaklaşır ve cinsel ilişki denemelerinden vazgeçer. Her seferinde yaşanan hayal kırıklığı, çiftin cinsellikten uzaklaşmasına ve kavgalara yol açabilir.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir